Samobadanie biustu

female-832266_1280Coraz częściej słyszymy o problemach zdrowotnych kobiet, które wiążą się nie tylko z układem rozrodczym, ale także z samymi piersiami. Wiele się mówi o samodzielnej kontroli swoich piersi, regularnym badaniu ale czy rzeczywiście kobiety wykonują takie badania same, albo inaczej – czy poddają się zalecanym badaniom? Wiele z nich tłumaczy się, że nie wie jak to się robi, że nie ma na to czasu etc.

I już na samym początku popełniają ogromny błąd, bo do samodzielnego badania piersi nie trzeba ani specjalistycznej wiedzy, umiejętności ani zbyt wiele czasu, bo można je wykonać podczas zwykłej kąpieli. Kobiety zaczynają się badać dopiero wtedy, kiedy okaże się, że w ich organizmie czy z ich piersiami dzieje się coś niepokojącego.

Na każdym kroku lekarze alarmują, że choroba wykryta we wczesnej fazie daje zdecydowanie większe możliwości na wyleczenie, aniżeli ta wykryta już w stanie zaawansowanym – czy warto więc aż tak ryzykować i płacić własnym życiem?

Mówiąc o badaniu piersi nie mamy na myśli kobiet starszych, będących w okresie menopauzy, ale przede wszystkim młode a nawet bardzo młode panie, które nawet nie przypuszczają, że w tak młodym wieku z ich piersiami może dziać się coś niepokojącego i może dlatego pomijają samobadanie swoich piersi.

Młode dziewczyny zażywają bardzo często tabletki antykoncepcyjne – o tym się nie mówi, ale one powodują ujemne konsekwencje właśnie w odniesieniu do piersi. Bowiem antykoncepcja hormonalna w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania włókniaków czy gruczolaków piersi. Są to guzki, co prawda niezłośliwe, ale wymagające najczęściej chirurgicznej interwencji. Wiele zależy też od wieku pacjentki oraz od wielkości wykrytej zmiany w piersi.

W przypadku kobiet, które nie ukończyły 25 roku życia i zmiana w piersi nie jest duża zaleca się najpierw kurację polegającą na przyjmowaniu określonych leków oraz regularnym obserwowaniu zmiany poprzez badanie ultrasonograficzne. Jednak panie , które ukończyły już 25 rok życia i ich zmiana jest dość duża, powinny poddać się zabiegowi chirurgicznemu celem usunięcia zmiany w całości. Oczywiście po zabiegu także trzeba się badać regularnie, aby zaobserwować ewentualne nawroty bądź je wykluczyć.

Im wcześniej zmiana zostanie wykryta tym lepiej dla kobiety. Zatem nie ma potrzeby zwlekać i tłumaczyć się brakiem czasu. Po prostu podczas kąpieli należy podnieść jedną rękę do góry, założyć ją za głowę, a drugą ręką najlepiej okrężnymi ruchami masować pierś kawałek po kawałku, a następnie zmienić ręce i wykonać ponownie ruchy. Jeśli tylko pod palcami wyczujemy jakieś niepokojące zgrubienie to od razu należy udać się na badanie do specjalisty. Nie można samemu decydować się na badanie w postaci mammografii, gdyż takie badanie przeznaczone jest dla kobiet, które ukończyły lat 35 i musi ono odbywać się w określonych odstępach czasu.

Nie warto samemu podejmować leczenia czy decydować się na jakieś badania, tylko po prostu udać się do lekarza – nawet ginekologa, a najlepiej do przychodni chorób sutka i wówczas wykonać odpowiednie badania.

Kategoria: Bez kategorii

Komentowanie wyłączone.