Nadwaga – a rak piersi

girl-1338056_1280

Dyskusja na temat raka piersi jest numerem jeśli chodzi, o nowotwory u kobiet. Ale prawda jest taka, że ​​rak piersi dotyka zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, a naukowcy uważają ze wszechobecna otyłość może być za to odpowiedzialna.

Tak wiele osób zmaga się z nadwagą, że prawdopodobnie możemy spodziewać się w kolejnych latach jeszcze większej liczby nowotworów związanych z otyłością. Ale skupiając się na jaśniejszej stronie – problemy z wagą są bardzo uleczalne, można im łatwo zapobiec. Więc jeśli nadwaga przyczynia się do raka, wiedzmy, że jest to jest jednym z czynników ryzyka nad którym możemy faktycznie mieć jakąś rzeczywistą kontrolę.

Jednak nie jest to takie łatwe – nawet wśród najbardziej zmotywowanych ludzi, widzimy, że czasami ich wysiłki są bardzo mało skuteczne – czasem nie mogą schudnąć, nawet jeśli ich życie zależy od tego. A wśród pacjentów z chorobą nowotworową, wyraźnie można to zauwazyć.

Rozważmy kilka liczb: rak piersi u kobiet wzrósł o 52 procent od 1973 do 1998. Część tego wzrostu może być rozliczana przez lepsze wykrywanie, ponieważ mammografia jest o wiele bardziej dostępna niż to miało to miejsce 30 lat temu. Ale stosowanie suplementów po menopauzie stała się rutyną, a to zostało wyraźnie powiązane z rakiem u kobiet.

Ale w tym samym okresie, częstość występowania raka piersi u mężczyzn wzrosła o 26 procent, i to bez przyjmowanej estrogenu i bez dodatkowego wykrywania oferowanego z ramienia mammografii, ponieważ mężczyźni zazwyczaj nie korzystają z tej procedury.

Więc co jeszcze się dzieje? Eksperci twierdzą, że wzrost raka piersi u obu płci wydaje się uważnie być związanym ze wzrostem otyłości, co prowadzi do teorii, że kryzys otyłości może być w rzeczywistości winowajcą za boom w raku piersi.

Otyłość ma wyraźny związek z określonymi rodzajami nowotworów. Czasami relacja jest jasna, ale przyczyny nie. Jednak w odniesieniu do raka piersi, jest co najmniej jeden znany sprawca: nadmiar estrogenów. Tkanka tłuszczowa produkuje estrogen, zarówno u mężczyzn jak i kobiet. Badania u kobiet po menopauzie, pokazują sprawę najjaśniej. Przed menopauzą jajniki są głównym źródłem estrogenu. Jednak po okresie menopauzy, gdy jajniki wycofują się z tego obowiązku, tkanki tłuszczowe są głównym źródłem estrogenów.

U kobiet po menopauzie, poziom estrogenu jest o 50 do 100 procent wyższy niż u kobiet otyłych w porównaniu do tych, które mają zdrową wagę. Podobne wskaźniki znajdują się wśród mężczyzn.

Naukowcy potwierdzają, że około 11.000 a 18.000 zgonów z powodu raka piersi rocznie można by uniknąć u kobiet w wieku powyżej 50 roku życia, o ile mogłyby one utrzymać zdrową masę ciała przez całe dorosłe życie. Brak podobnych danych dla mężczyzn, bo choć rak piersi jest coraz większym problemem u mężczyzn jest jeszcze niewiele badań dotyczących umieralności wśród mężczyzn, a jest to jeszcze mniejszy problem niż choroby serca czy rak prostaty i jelita grubego.

Ale otyłość wystawia mężczyzn na większe ryzyko tych chorób, dlatego konieczne jest pozbycie się nadwagi, a przynajmniej części niej nich. Istnieje wiele dowodów, że nawet odrobina odchudzania daje ogromne korzyści dla zdrowia. Więc jak to zrobić?

Jest to trudne, zwłaszcza jeśli to osoba starsza, a średni wiek rozpoznania raka piersi wynosi 62 u kobiet i 67 u mężczyzn. Motywacja się liczy, ale badania pokazują, że to nie wystarczy. Ludzie potrzebują pomocy. Ważna jest profesjonalna pomoc – a im szybciej, tym lepiej. Oczywiście to, że piersi należy badać w sposób regularny jest oczywistością o której miejmy nadzieję, już nikomu nie trzeba przypominać.

Kategoria: Bez kategorii

Komentowanie wyłączone.