Biust – co powinno wzbudzić Twoją czujność?

Nie ulega wątpliwości, że biust to atrybut kobiecości. Rozmiar czy kształt piersi właściwie nie ma znaczenia (choć dla wielu przedstawicielek płci pięknej stanowi powód do kompleksów) – odpowiednio podkreślony dekolt doda pewności siebie i seksapilu każdej damie.

Wiele mówimy więc o znaczeniu prawidłowo dobranego biustonosza, trikach wizualnie powiększających lub pomniejszających piersi, zabiegach ujędrniających, elementach pielęgnacji, których celem jest zadbać o delikatną skórę dekoltu… Zdarza się nam jednak zapominać o kwestii bez wątpienia najważniejszej – zdrowiu. Tak bardzo zależy nam na pięknym wyglądzie, że nierozsądnie bagatelizujemy kwestię zapobiegania i przeciwdziałania schorzeniom, a nowotwory piersi i inne patologiczne zmiany w obrębie dekoltu nie należą niestety do rzadkości. Przedstawiamy więc kilka najpowszechniejszych nieprawidłowości, które zdecydowanie powinny wzbudzić Twoją czujność i zachęcić do pilnej wizyty u specjalisty.

Po pierwsze – ból. W wielu przypadkach pacjenci nie do końca rozumieją rolę bólu i traktują go wyłącznie jako nieprzyjemny objaw, który natychmiast należy zwalczyć. Oczywiście, łagodzenie bólu to kwestia niezwykle istotna, jednak popularny objaw pełni niezmiernie ważną funkcję – informuje pacjenta i lekarza o tym, że w obrębie organizmu prawdopodobnie toczy się proces patologiczny, na który należy odpowiednio zareagować. Dlatego też, jeśli czujesz jakikolwiek niepokojący ból – rozlany lub umiejscowiony, przewlekły lub napadowy etc. – w obrębie piersi, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Co prawda, nasilona bolesność piersi może być związana z fizjologicznymi zmianami hormonalnymi – na przykład przed rozpoczęciem krwawienia miesięcznego – jednak w kwestii biustu zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.

Po drugie – zmiana zabarwienia skóry. Twój niepokój powinny budzić plamy wyglądające na zaburzenia pigmentacji – przejaśnienia w obrębie skóry oraz punktowe jej zaciemnienia. Pamiętaj także, aby nie wystawiać dekoltu na nachalne działanie promieni słonecznych – nie tylko narażasz swoje zdrowie, ale i przyspieszasz pojawienie się zmarszczek na delikatnej skórze biustu. Natychmiast reaguj również, jeśli zaobserwujesz zaczerwienienie piersi – to prawdopodobna oznaka, że pod skórą toczy się proces zapalny. Szybko odwiedź więc lekarza, aby dowiedzieć się czym spowodowane są zmiany.

Po trzecie – zgrubienia, guzy oraz guzki. Wszelkiego rodzaju zmiany struktury piersi to objawy szczególnie niepokojące. Nawet jeśli zmiana wydaje Ci się być niewielka – pod żadnym pozorem jej nie bagatelizuj. Oznacz miejsce, w którym wyczułaś zgrubiałą strukturę na przykład przy pomocy długopisu, a potem bezzwłocznie pędź do lekarza. Oczywiście – nie panikuj. Postaraj się uspokoić się i poczekać na opinię lekarza.
Po czwarte – wyciek z brodawki sutkowej. Jeśli więc zauważyłaś, że z Twojej brodawki wycieka płyn – pilnie udaj się do specjalisty. Przyjrzyj się również rodzajowi wydzieliny. Lekarz z pewnością spyta Cię o rodzaj wysięku – spróbuj więc określić, czy jest on wodnisty i przejrzysty, mętny i ropny, czy też zawiera domieszkę krwi.

Kategoria: Bez kategorii

Komentowanie wyłączone.